Příklad parafráze (+ co to je)

Obsah sdělení zůstává stejný, napíšeme ho však jinými slovy. Parafráze je přepis textu vlastními slovy (také parafrázování, přeformulování, opis). Také v případě parafráze se by se mělo odkázat na zdroj, z něhož bylo čerpáno. V případě parafrázování někdy zkracujeme – výsledný text bývá kratší, než ten původní. Kdy tuto techniku používáme? Parafrázujeme třeba při psaní bakalářské práce (v jejím průběhu, nebo pokud vás čeká korektura bakalářské práce – často se parafrázuje i při ní). Psaní diplomové práce, seminárky, referáty a podobně… vedle citací využívají rovněž parafráze.

Mnohým lidem slovo „parafráze“ není zcela jasné a zaměňují ho například za citace. Níže si uvedeme několik případů parafráze textu.

Příklad parafráze 1

  • Původní text: Rozdílná řeč ženského a mužského těla: Ženy – stojí k sobě při komunikaci blíž… (zdroj: chovani.eu)
  • Parafráze: Existuje několik rozdílů v řeči mužského a ženského těla – při komunikování mají mezi sebou ženy menší vzdálenost…

Příklad parafráze 2

  • Původní text: Šel ulicí, kde bylo popadané listí.
  • Parafráze: Procházel se ulicí pokrytou listím (viz web).

Příklad parafráze 3

  • Původní text: Miluju Báru, ale pro písek chodím k Lence.
  • Parafráze: Jsem zamilovaný do Báry, ale souložím s Lenkou. 😉

Citace v textu (jako třeba citace internetových zdrojů) je něco jiného. Nezaměňuj s parafrázemi.

Pokud potřebuješ pomoc při psaní bakalářské práce (nebo píšeš diplomku), jinou práci do školy, texty na web nebo jen prostě potřebuješ přepsat jakýkoliv text vlastními slovy, využij službu k tomu určenou, klikni na obrázek níže.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *